Change
Muslimská obec v Praze
Mír s vámi! Vítejte na stránkách spravovaných Muslimskou obcí v Praze. Stránky přinášejí některé informace o pražské muslimské komunitě, o činnosti Muslimské obce v Praze, její historii a další aktuality.
Jsme otevření každému, kdo k nám přichází s dobrým úmyslem, za poznáním a s otevřeným srdcem. Podporujeme začlenění muslimů v ČR při zachování jejich identity.
Domů Muslimská obec v Praze
se představuje
Muslimové v ČR K čemu slouží
mešita
Jak se chovat
v mešitě
Dary Kontakty

Páteční kázání
Letáky o islámu
Mešity a modlitebny v ČR
Halal obchody a
restaurace
Výuka arabštiny
Archív aktivit
Mezináboženský dialog
Odkazy

PŮST V DEN ÁŠÚRÁ

Vloženo: neděle 21. listopadu 2021 22:33:01

Podle aktuálního pozorování Měsíce a určení začátku Muharramu připadá den Ášúrá na čtvrtek 19. 8. 2021. V tento den (případně i jeden den před a po něm) je doporučen půst. 

Od Ibn Abbáse (nechť v nich Alláh nalezne zalíbení): když Posel Boží (nechť Alláh mu žehná) přijel do Medíny, viděl židy, jak se postí v den Ášúrá a řekl: „Co to je za den?“ Řekli: „Požehnaný to den, v němž Bůh zachránil Mojžíše a utopil Faraóna. A Mojžíš se začal tento den postit.“ Potom řekl Posel Boží: „My máme větší právo na Mojžíše než vy.“ A začal se v tento den postit a přikázal v tomto dni půst. (Uvádí Muslim)

Od Ibn Abbáse, který řekl: Když se Posel Boží (nechť mu Alláh žehná) postil v den Ášúrá a přikázal půst v tento den, řekli (jeho přátelé): „Věru, že tento den je významný pro židy a křesťany,“ a on řekl: „Jestli se dožijeme příštího roku s dovolením Božím, budeme se postit i devátý den muharramu.“ Příštího roku se již Posel Boží (Nechť Alláh mu žehná) nedožil. (Uvádí Muslim)

Od Abí Qatády, který řekl: Posel Boží (nechť mu Alláh žehná) řekl: „Půst v den Arafa odčiní dva roky, předešlý a nadcházející. A půst v den Ášúrá odčiní minulý rok.“ (Uvádí Muslim a jiní…)

Možnosti půstu ve dni Ášúrá: 

  • půst den před Ášúrá, ve dni Ášúrá, a den po Ášúrá
  • půst 9. den Muharramu a v den Ášúrá
  • půst pouze v den Ášúrá

Časy modliteb